Měsíc fotografie 2012


Před necelými dvěma týdny jsem navštívila už podruhé Měsíc fotografie v Bratislavě. Musím říct, že to byl skvělý den.
Když nepočítám vybitý mobil a nepřítomnost pořádné mapy v mé tašce, bylo to parádní.

Rozhodla jsem se, že nebudu lítat jako blázen po celé Bratislavě, abych stihla všechny výstavy a tak jsem si vybrala pár zajímavých. Pak jsem se potulovala po předvánočním městě. K mému překvapení byly už na náměstí trhy (dříve než v Brně).

Kam jsem tedy šla?

LEWIS HINE (1874 - 1940).  Na jeho fotky jsem se těšila nejvíc. Mám je ráda a obzvlášť ty kde zdokumentovával dětskou práci. Je skvělé, že se rozhodl poukázat na tento problém ve svých fotografich. Myslím, že fotky mají co říci i dnes. Samozřejmě ale nechyběly fotky z výstavby Empire State Building.

OČIMA NATIONAL GEOGRAPHIC. Tahle výstava mě velmi nadchla. Obsah, kompozice, zpracování velkoformátových fotografií divočiny. Paráda. Jedna z fotek, která mi zůstala v mysli jsou pytláci, kterým se podařilo chytit gorilu. Fotka měla asi 1x2m a stála jsem u ní vážně dlouho. Nicméně podobných, stejně dobrých fotek tam bylo spousta. Kdyby byla z výstavy kniha, hned ji koupím.

Další z výstav, která se mi moc líbila se jmenovala 100 X Z DEJÍN FRANCÚZSKEJ FOTOGRAFIE. Tady se mi líbilo, že výstava vypíchla známé fotografie z historie. Nestudovala jsem dějiny fotografie nikdy tak detailně, abych poznala všechny fotografie z výstavy. Nicméně už po jednom předmětu z mého studia jsem jich poznala spoustu. Také se mi líbilo, že u každé fotografie bylo napsáno jak vznikla a její příběh.

Pak jsem se byla podívat na výstavu MLADÁ RUSKÁ FOTOGRAFIA. Vzhledem k tomu, že to byla výstava kolektivní, mohli jste tam najít spoustu různých autorů. Mě osobně zaujalo asi 5 autorů. Zbytek prostě nebyl můj šálek kávy. Například zajímavá byla autorka Anna Skladmann se svojí sérií Little Adults.

Skvělá výstava byla v Domu umění NA CESTĚ. Šlo o fotografie cikánů od 4 různých fotografů. Fotky byly černobílé.

Další výstavy, které jsem viděla byly zajímavé, ale nedá se říct, že bych si z nich něco zapamatovala. Tyto, které jsem ve zkratce popsala, byly pro mě nejlepší.

Těším se na příští listopad a jsem zvědavá co přinese.