Úpravy fotografií


Mnoho lidí se mě ptá zda upravuji fotografie. Odpověď zní ano.

Jsem zastáncem názoru, že je důležité co nejvíce věcí nastavit, odstranit, vymyslet již při fotografování. Jsou ale věci, které ovlivnit nemůžete a které by Vám mohly snadno fotografii pokazit. Proč by to měl fotograf dopustit když stačí udělat málo a fotka je mnohem lepší?

Již v 19.století na počátku fotografie, byly dva tábory. Fotografové, kteří do fotky zasahují (ať už aranžmá, multiexpozice, manipulace negativu, retuše atd.) a fotografové kteří fotografii nafotí a tím to pro ně končí. Tyto postoje se v průběhu desetiletí proměňovaly. I samotní fotografové přecházeli z jednoho tábora do druhého. Nyní v době digitální fotografie řešíme stejnou věc, akorát se změnil způsob a nástroje, jakými se fotografie upravují.

V prvé řadě chci říci, že neodsuzuji fotografy, kteří jak vyfotí tak předají. Pokud jsou jejich fotografie i tak kvalitní a dobré, proč ne. Je to věc názoru. Pokud ale mohu fotografii vylepšit, doladit, dodat jí atmosféru atd., udělám to.  Pro mě je důležitý hlavně výsledek, který předám, víc než výsledek z fotoaparátu.  Ráda si s fotografiemi v počítači hraji, ale řídím se pravidlem, že špatnou fotku nic nespraví a proto je základ ji dobře vyfotografovat.  Tím jsem shrnula proč neposkytuji všechny fotografie, ale vybírám z nich ty nejlepší, které potom upravuji.

Další věc jsou radikální zásahy do obrazu/člověka. Častokrát se brutálně upravují např. modelky, jiné známé osobnosti. To je věc s kterou nesouhlasím. Je rozdíl vyčistit pleť od akné nebo odstranit překážející vlas z pleti a úplně změnit postavu. Myslím, že je důležité, aby to pořád byla ta osoba s kterou se člověk na focení setkal. Určitě by také pomohlo, kdyby se na tyto fotografie začalo psát, že jsou upraveny. Mnoho lidí to neví nebo neví JAK  MOC jsou fotografie přetvořeny. Viz. dobrý příklad reklamy Dove: http://www.youtube.com/watch?v=emQUHRlpeaE

Závěrem. Fotografie upravuji, ale ani ten nejdražší software a fotoaparát nemůžou nahradit oko fotografa. To je potřeba neustále pilovat a cvičit. Stále je potřeba zkoušet nové věci, inspirovat se a hledat nové pohledy, náměty atd. To je běh na celý život. Ale příjemný…